Prokuratura otrzymała wyniki badań toksykologicznych sprawcy śmiertelnego wypadku w Nowym Świecie. Wykryto, że w momencie zdarzenia, kierowca był po zażyciu amfetaminy. Zarzut jednak nie zostanie zmieniony, dlaczego?

Przypomnijmy, do tego tragicznego zdarzenia doszło 16 lipca na drodze Leszno – Nowa Wieś w miejscowości Nowy Świat na wysokości leśniczówki. Kierowca jechał z ogromną prędkością. Do zdarzenia doszło w momencie, kiedy dwie młode osoby znajdowały się na przejściu dla pieszych. Samochód uderzył jedną z nich. O jego dużej prędkości świadczą ślady hamowania, które kończyły się kilkadziesiąt metrów od miejsca wypadku . Siła uderzenia była tak duża, że rower został odrzucony głęboko w las.

30-latkowi z Gminy Lipno zostanie zmieniony zarzut, jednak nie z powodu zażycia narkotyków, a spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Dlaczego obecność narkotyków w organizmie nie wypłynie na zarzut?

W organizmie mężczyzny stwierdzono obecność amfetaminy, ale w stężeniu, które nie wpłynie na zmianę kwalifikacji czynu. Kierowca znajdował się w stanie po zażyciu narkotyku, ale nie pod jego wpływem. Popełnił wykroczenie, a nie przestępstwo – tłumaczy portalowi elka.pl, Łukasz Wawrzyniak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Wobec sprawcy wypadku zastosowano środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego. Mężczyźnie grozi 8 lat pozbawienia wolności.