Dzisiejszej nocy na leszczyńskim ratuszu nieznani sprawcy namalowali na elewacji hasło „Zatrzymajcie katastrofę klimatyczną”. Osoby, które dokonały tego czynu były zamaskowane. Policja ustala tożsamość wandali. Sytuacja się powtarza. W październiku ubiegłego roku również ktoś namalował na elewacji ratusza różne znaki oraz hasła.

Zdarzenie zostało zarejestrowane przez kamery miejskiego monitoringu. Miało ono miejsce o godz. 2.02, w czasie, gdy Strażnik Miejski, pełniący dyżur w miejskim centrum monitoringu, interweniował na policji w sprawie innego zdarzenia, które miało miejsce w drugiej części Rynku. Wandale byli zamaskowani, mieli gotowy szablon z napisem, a cała „akcja” nie trwała dłużej niż kilkadziesiąt sekund.” – informuje Urząd Miasta Leszna

Sprawę skomentował również prezydent miasta – Brak mi słów, aby skomentować to zdarzenie. Nie rozumiem pobudek osób, które decydują się niszczyć zabytki. Uważam, że są bardziej cywilizowane, a przede wszystkim skuteczniejsze sposoby, aby zwrócić uwagę na ważne dla nas wszystkich kwestie.

Na ten moment, oprócz czynności prowadzonych przez służby mundurowe, pracownicy Urzędu Miasta Leszna kontaktują się z wykonawcą remontu ratusza, firmą Orlikon, aby omówić możliwości usunięcia napisu, a także z firmą ubezpieczeniową, celem zgłoszenia szkody.