Zderzenie z pociągiem równa się śmierć! W ostatnim czasie coraz więcej osób ignoruje przepisy w rejonie przejazdów kolejowo – drogowych. Policjanci apelują o zachowanie ostrożności i przyglądają się zachowaniom kierowców oraz innych uczestników ruchu w rejonach przejazdów kolejowych.

Przejazdy kolejowo – drogowe to miejsca, w których należy zachować szczególną ostrożność. W ostatnim czasie, niestety coraz częściej słyszymy o ignorowaniu przez uczestników ruchu, przepisów obowiązujących w tych miejscach, a są one niezmienne od lat.

W miniony piątek (23.04.br.), policjanci ruchu drogowego wspólnie z funkcjonariuszami Służby Ochrony Kolei  przyjrzeli się zachowaniom wszystkich uczestników ruchu drogowego w rejonach leszczyńskich przejazdów kolejowych. Kilku kierowców i pieszych niestosowało się do zasad bezpieczeństwa i obowiązujących w tych miejscach przepisów. Najczęściej popełnianym wykroczeniem jest nie stosowanie się do ustawionego przed torowiskiem znaku „STOP” oraz wjazd na przejazd przy wyświetlanym na sygnalizatorze czerwonym świetle.

Policjanci zapowiadają w przyszłości podobne kontrole i  przypominają:

– w chwili, kiedy sygnalizator nadaje pulsacyjne światło czerwone, obowiązuje bezwzględny zakaz wjazdu/wejścia na przejazd, nawet w sytuacji gdy rogatki nie zostały jeszcze opuszczone lub jeśli już się podnoszą po przejechaniu pociągu,

– pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni za osoby, które przewozimy. Są to niejednokrotnie członkowie naszych rodzin, nasze dzieci. Troszczymy się o nich na co dzień, troszczmy się także wtedy kiedy od nas zależy ich los, ich życie. Warunki techniczne pociągów, waga składu, uniemożliwiają ich natychmiastowe zatrzymanie w sytuacji zagrożenia, potrzebują na to kilkuset metrów.

–  jeżeli znajdziemy się pomiędzy opuszczonymi zaporami, powinniśmy jak najszybciej wyłamać szlaban i uciec ze śmiertelnej pułapki. Szlabany są tak konstruowane, że w sytuacji zagrożenia można je w łatwy sposób siłowo wyłamać. Koszt naprawy jest niewielki, zupełnie nieporównywalny do pozostania w rejonie zagrożenia.

– w przypadku potrzeby pilnego wezwania służb na przejazd kolejowo -drogowy, gdy nie będziemy potrafili określić dokładnego miejsca zdarzenia, na napędzie rogatki lub z tyłu znaku „Krzyż Św. Andrzeja” znajduje się żółta naklejka z numerem skrzyżowania. Ten numer należy podaż dyspozytorowi.

– na wszystkich mniej uczęszczanych trasach funkcjonują przejazdy niestrzeżone, zawsze odpowiednio oznakowane. Przed przejazdami ustawione są znaki nazywane krzyżami Św. Andrzeja. Informują o przejeździe jedno lub wielotorowym i wyznaczają miejsce zatrzymania pojazdu. Bardzo często znajduje się w tych miejscach znak „STOP” zobowiązujący do bezwzględnego zatrzymania pojazdu i ustąpienia pierwszeństwa przejazdu.